2.000 TL
ve üzeri alışverişlerde
Ücretsiz Kargo!

Yeşil Zeytin

Sırala
Filtre

Yeşil Zeytin Özellikleri

Nasıl ki şeftali, elma, kayısı ve diğer meyvelerin hamlık süreci varsa, zeytinin de vardır. Zeytinin bu meyvelere göre farkı hamken de tadının güzel olması ve şifa deposu olmasıdır. Yani yeşil zeytin, genel olarak bir ham meyve olarak düşünülebilir. Olgunlaşmadan toplanır ve sonrasında acısı alınarak salamura süreci başlar. Ardından ise yemeye hazır bir hal alır.

Yeşil zeytinin sofrada yerini alması için ortalama olarak 3 ay boyunca bekletilmesi gerekir. 3 aydan önce yenilmesi hem tat bakımından hem de sağlık bakımından önerilmez. Siyah zeytine kıyasla içerisinde daha çok su bulunduran yeşil zeytin; bu anlamda bir tık öndedir.

Yeşil zeytinin yağ oranı; olgunlaşmadığı için doğal olarak siyah zeytine göre %50 – 60 oranla daha azdır. Yani zeytinyağı için sıkım yapıldığında daha az verim elde edilmektedir. Yağ oranının düşük olması kalori bakımından da doğru orantıda düşük olmasını sağlar. Böylelikle, diyet için uygundur. A vitaminin oldukça fazla olduğu yeşil zeytinden üretilen erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı; diğer zeytinyağlarına göre çok daha kalitelidir.