2.000 TL ve üzeri alışverişlerinizde ÜCRETSİZ KARGO
SALÇA

SALÇA

Sırala:

Tam mevsiminde topladığımız taze ve hiçbir şekilde kimyasal, hormon vb. madde bulunmayan domatesleri, halk arasında ev yapımı olarak bilinen geleneksel yöntemlerle üretiyoruz. İlk olarak güneşte beklettiğimiz domateslerimizi, sonrasında odun ateşinde tam kıvamına gelecek kadar pişirdikten sonra sizler için kavanozlara doldurup evinize kadar iletiyoruz.

Ev yapımı domates salçası, uzmanlar tarafından genellikle “her gün tüketilmesi gereken” bir sos olarak yorumlanmaktadır. Türkiye’de en yaygın tüketilen sebze türlerinden biri olarak öne çıkan domatesin, sağlığa birçok faydası bulunmaktadır. Çok kez bilimsel olarak araştırma altına alınan domates, likopen içeriğiyle birlikte kansere karşı alınabilecek en iyi önlemler arasında yer alır.

Likopen, genel olarak kırmızımsı renklerde olan; meyve ve sebzelerde bulunan bir pigmenttir. Öz Köyüm olarak ürettiğimiz tüm ev yapımı domates salçalarında likopen seviyesinin bozulmaması için; ideal üretim koşullarında üretim yapıyoruz.

Ev Yapımı Domates Salçasının Faydaları Nelerdir?

Ev yapımı domates salçasının sağlığa birçok faydası bulunmaktadır. Bu makalenin başında da belirttiğimiz üzere; yapılan bilimsel çalışmalar, domatesteki likopenin başta prostat olmak üzere akciğer ve mide kanseri tarzında bazı kanser türlerinin engellenmesine yardımcı olabileceğini göstermektedir. Pankreas, kolorektal, özofagus, ağız ve meme kanseri vakalarında tamamıyla olumlu sonuçlara ulaşmayı başarmıştır.

Domates salçasının içeriğinde bulunan likopen, kanı zararlı bir şekilde değiştirmeden, direkt olarak inceltmeye yardımcı olduğundan dolayı kan basıncını kontrol etme gücüne sahiptir. Bu sebepten dolayı başta hipertansiyon sorunu yaşayan ve bu anlamda dengesizlik yaşayan kişiler için her gün tüketilmesi faydalı olacaktır.

Yine hipertansiyon hastaları gibi, diyabetli insanlar da düzenli olarak ev yapımı domates salçası tüketmelidir. Vücudun glikoz kullanım şeklinde değişim meydana getiren bu gıda; insülinin aktif bir şekilde çalışmasını sağlar ve diyabetin bazı semptomlarını engeller.

Domates Salçası Hangi Domateslerden Yapılır?

Türk mutfağında oldukça önemli bir yere sahip olan domates, yemeklerin vazgeçilmez lezzetidir. Ev yapımı domates salçası ürünleri, her mevsim rahatlıkla tüketilebilecek salça çeşididir. Doğal ve organik olması ise, doğru saklandığı takdirde; çok daha kaliteli bir şekilde korunmasını sağlayacaktır. Fakat içerisinde kimyasal bir koruyucu madde yer almadığı için, saklama koşullarına uygun muhafaza edilmezse bozulabilir. Bundan dolayı alt başlıkta bahsettiğimiz tüm saklama koşullarını eksiksiz bir şekilde uygulamalısınız.

Domates salçası yapmak için kullanılacak olan domatesler mevsiminde toplanmalı, taze ve diri olmalıdır. Yeterli seviyede olgunluğa ulaşan domatesler, salça yapımı için idealdir. Küçük ve etli olan domatesler, kabuklarından dolayı bir şekilde ayrılabildiklerinden dolayı domates salçası için tercih edilmesi en ideal domateslerdir. Hormonlu domatesler, salça tadını bozduğu gibi sağlığa da oldukça zararlıdır. Bu yüzden Öz Köyüm olarak hiçbir şekilde hormonlu domates kullanmıyor ve kullanılmasını kesinlikle önermiyoruz.

Domates Salçası Nasıl Saklanır?

Öz Köyüm olarak cam kavanozlarda ambalajlayarak satışa sunduğumuz salça ürünlerini eğer farklı bir kaba almak isterseniz tamamen ağzı kapalı bir şekilde cam kavanozlarda veya cam saklama kaplarında oldukça güvenli bir şekilde muhafaza edebilirsiniz.

Salça ürünlerinin gün ışığına direkt olarak maruz kalmaması oldukça önemlidir. Eğer gün ışığıyla uzun süre etkileşim içerisinde olursa; bozulma problemi meydana gelebilir. Bundan dolayı olabildiği kadar serin ve gün ışığından uzak alanlarda saklanmalıdır.

Öz Köyüm tarafından üretilen ev yapımı domates salçaları, saklanmaya en uygun koşullara sahip kavanozlara yerleştirildiği için bu anlamda farklı bir kap içerisine almanız gerekmez. Sadece salçanın açılmasının ardından eğer uzun süre açık kalacaksa herhangi bir şekilde ufak da olsa beyazlama meydana gelmemesi adına bir miktar sıvı yağ eklemeniz, salçanın kendini koruması için yeterli olacaktır.

Ev Yapımı Domates Salçası Fiyatları

Öz Köyüm olarak siz değerli müşterilerimize en kaliteli salçayı sunmak adına tek çeşit üretim yapıyoruz. Sitemiz üzerinden veya direkt olarak işletmemizden alabileceğiniz salçalarımız için 2020 Nisan ayı itibariyle güncel olarak 1 kilogram fiyatını 25 TL, 550 gr fiyatını ise 15 TL olarak belirledik. Sizler için özel hazırlanan kavanozlara eklediğimiz ve tamamen doğal olan ev yapımı domates salçası; yukarıda belirttiğimiz faydaların tamamını sağlama adına eksiksizdir.

Neden Ev Yapımı Domates Salçası?

Ev yapımı domates salçası, hazır domates salçasına göre çok daha sağlıklıdır. Günümüzde üretilen hazır domates salçaları; raf ömrünün uzun olması, bozuk tadın tatlanması, rengini tam alabilmesi için birçok kimyasal işlemden geçmektedir. Fakat ev yapımı domates salçası, tamamen organiktir ve yapıldıktan sonra hiçbir kimyasal işleme tabi tutulmadan kavanoza yerleştirilerek size teslim edilmektedir. Bu anlamda tercihinizi her zaman ev yapımı domates salçasından yana kullanmanız faydanıza olacaktır.

Domates salçası tüketimi, yüksek miktarda likopen almak için en iyi yöntemdir. Tabi bu durum salçanın hazırlandığı yağa ve kaynatıldığı sıcaklığa göre değişim gösterir. Öz Köyüm olarak özenle ürettiğimiz domates salçaları için sadece doğal zeytinyağı kullanılmaktadır. Bu sayede likopen emilimi önemli ölçüde etkilenir.

Filtre
İlk alışverişinize özel %20 indirim