2.000 TL
ve üzeri alışverişlerde
Ücretsiz Kargo!

Zeytin

Zeytin
Sırala
Filtre

Zeytinyağı, adından da anlaşılacağı üzere zeytinden yapılmaktadır. Erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı için yeşil zeytin, olgun hasat soğuk sıkım zeytinyağı için siyah zeytin tercih edilir. Bu bağlamda da; önemli bir detay hakkında bilgi vermek gerekirse, sanılanın aksine siyah zeytin ve yeşil zeytin aynı ağaçta yetişmektedir. Erken hasat – olgun hasat denilmesinin sebebi zeytinin ilk olarak yeşil, ardından mor, ardından da siyah renk almasıdır. Erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı için zeytin, yeşilken toplanılmalı ve toplandıktan maksimum 4 saat sonra sıkım işlemi başlamalıdır.

Zeytinin geçmişine baktığımızda 40.000 yıllık büyük bir geçmişi olduğu yapılan tarihi araştırmalar sonucu belirlenmiştir. Tarih boyunca her dönem kutsallık, bereket, bolluk ve bilgelik simgesi olarak kullanılan; kurulan birçok uygarlığın, krallığın ve ülkenin bayrak simgesi haline gelen zeytinin günümüzdeki ikonsal anlamı hala değişmemiştir. Özellikle Yunan mitolojisi ve Roma mitolojisinde zeytin ağacı ve zeytinle ilgili birçok bilgi bulunmaktadır.

Zeytinyağı ile ilgili şifa deposu olduğunu her fırsatta dile getiriyoruz. Prof. Dr. Canan Karatay da yaptığı açıklamalarda, zeytinyağının ne kadar faydalı olduğunu söylemekte olup; direkt olarak bardakla içilmesi durumunda hemen hemen her hastalığa ve rahatsızlığa şifa olduğunu belirtmektedir.

Zeytinin Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağı bu kadar faydalıyken, üretildiği zeytinin ne kadar faydalı olduğu hiç düşündünüz mü? Sofrada tüketilen zeytinin faydaları, zeytinyağından daha fazladır. Başta kolestrol, hipertansiyon gibi problemleri dindirme noktasında fayda sağlayan zeytin, saç dökülmesini ve beyazlamasını engellemeye, cildin gençleşmesine, sinir ve stresin azalmasına yaramaktadır. Bu yüzden dolayı, özellikle Türk kahvaltı kültüründe yeri oldukça büyüktür. Zeytinin tüm faydalarını hemen aşağıda liste olarak bulabilirsiniz:

 • Kanda bulunan fazla kolestrolü ortadan kaldırır.
 • Kan basıncını düzene alır ve ani artış – düşüşlerden korur.
 • Cilt sıkılığını yükseltirken; kırışıklıkları ve yumuşaklığı azaltır.
 • Vitamin deposu olan zeytin, vitamin eksikliği yaşayanlar için muhteşem bir kaynaktır.
 • Kalp rahatsızlıklarını engeller.
 • Hafızayı güçlendirir, Alzheimer ve diğer tüm unutkanlık getiren hastalıklara yakalanma olasılığını en düşük seviyeye indir.
 • Doğurganlık ve üreme sistemini geliştirir.
 • Kansere karşı tam koruma sağlar, yakalanma olasılığını en düşük miktara indirir.
 • Özellikle E vitamini eksikliği yaşayanlara, en çok faydayı zeytin sağlamaktadır.
 • Meyve ve sebzeye alternatif olarak diyet lifidir.
 • Hücreleri korur.
 • Demir eksikliği yaşayanların bu eksikliği gidermesini sağlar.

Doğal Zeytin Nasıl Anlaşılır?

Hem sofralarda tüketimi, hem de zeytinyağı üretimi açısından oldukça önemli bir ürün olan zeytin; doğal olmadığı takdirde yukarıda yer alan faydaların neredeyse hiçbirini sağlamaz. Peki, doğal olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Siyah zeytinin doğal olduğunu anlamak çok kolaydır. Zeytinin çekirdeği ve et bölümüne dikkat edildiğinde bu fark ortaya çıkar. Eğer çekirdek hafif kahverengi tonlarındaysa ve et dediğimiz; dışında yer alan, yumuşak bölüm de simsiyah değilse bu zeytine doğal diyebiliriz. Siyah zeytin, yalnızca tuzda bekletilmelidir. Bu sayede acılığı ortadan kalkar. Tuzda bekletme işleminde; renginde küçük de olsa açılma meydana gelebilir.

Yeşil zeytini tatlandırmak için herhangi bir ek madde kullanılmamalıdır. Tamamıyla doğal olan yöntemler kullanılmalı ve kendi suyunun içerisinde kapalı bir şekilde bekletilmelidir. Yine aksi takdirde doğallığını kaybedecektir.

Yeşil Zeytin mi, Siyah Zeytin mi?

Sofralarda yeşil zeytin mi, yoksa siyah zeytin mi tüketilmesi gerektiği birçok kişi tarafından araştırılmakta ve sorulmaktadır. Bu kapsamda net bir şekilde “Siyah zeytin tüketilmeli” ya da “yeşil zeytin tüketilmeli” gibi bir tabir kullanmak yanlış olacaktır. Eğer mümkünse hem siyah hem de yeşil zeytin tüketilmelidir.

Zeytinin faydaları yukarıda saydığımız üzere oldukça fazladır. Bu faydaların bazılarını yeşil zeytin tam anlamıyla karşılarken, bazılarını da siyah zeytin karşılamaktadır. Eğer 2’si birlikte tüketilirse, fayda anlamında çok daha fazla kazanç elde edilir. Öz Köyüm olarak ürettiğimiz tüm zeytinler doğal olduğu için tat anlamında iddia ediyoruz ki, daha önce karşılaşmadığınız tatlar sunuyoruz. Bu yüzden “yeşil zeytin benim damak tadıma uymuyor”, “siyah zeytinin tadını sevmiyorum” gibi önyargılarınızı bir kenara bırakmalı ve iki zeytin türünü de kesinlikle tatmalısınız.

Yeşil Zeytin ve Siyah Zeytin Arasındaki Farklar Nelerdir?

Zeytin ile ilgili en çok araştırılan konulardan biri de yeşil zeytin ile siyah zeytinin arasındaki farklar olarak dikkat çekmektedir. Bu 2 zeytin türünün arasında çok yüksek seviyede farklar yoktur. Fakat; azımsanmayacak kadar az da değildir.

Yazının başında da anlattığımız üzere yeşil zeytin ile siyah zeytin aynı ağaçta yetişir. Zeytin henüz olgunlaşmamışken, yani hamken toplanırsa yeşil zeytin; olgunlaştığında toplanırsa siyah zeytin olarak alınır. Yani bir yeşil zeytin, toplanmaz da olgunlaşması için ağaçta bırakılırsa; belirli bir süre sonra siyah zeytin olur.


Öz Köyüm olarak; 1957 yılından itibaren ürettiğimi zeytin, zeytinyağı, sabun ve diğer zeytinyağı özlü gıdalarla insan sağlığına hizmet ediyor; şifa deposu olan her şeyi siz değerli müşterilerimize sunuyoruz. Eğer Öz Köyüm’den alışveriş yapıyorsanız; hakiki zeytinyağı, doğal zeytinyağı, kaliteli zeytinyağı gibi bin bir türlü araştırma yapıp aklınızı karıştırmanıza gerek yoktur. Çünkü ürettiğimiz tüm ürünleri bakanlık onayıyla, damgalı bir şekilde üretiyoruz. Yani ürünlerimizin tamamı tescilli üründür.

Ayrıca Öz Köyüm olarak ürettiğimiz erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı ile uluslararası olarak 2 farklı ödül sahibi olmamız, bu alandaki kalitemizi çok daha iyi bir şekilde açıklayacaktır. Son olarak, zeytin ile ilgili tüm bilgiler için İletişim bölümünde yer alan iletişim araçlarıyla tarafımıza ulaşabilirsiniz.